Вести

“КОГА ЌЕ ПОЧИНАТ, МОБИЛНИТЕ УШТЕ ИМ ЅВОНАТ“: Потресно сведоштво на медицинска сестра

Откако изби пандемијата на коронавирусот, на социјалните мрежи секојдневно се споделуваат потресни сведоштва од медицинските работници. Сестрата Александра Мациас во подолга објава на Фејсбук ги опишала тешкотиите со кои се соочува секојдневно, извршувајќи ја својата […]

Uncategorized

Исповед на келнер: “Газди” ви трчавме и правевте пари на наш грб, а вие сега не оставивте на yлица

Келнер од Скопје со порака до сите сопственици на ресторани и угостители кои масовно почнаа да ги отпуштаат своите работници: “Вие си уживавте и глумевте богаташи во вашите ресторани додека седевте со ваши пријатели, пиевте […]

Uncategorized

Ѓорѓе Давид го победи коронавирусот и излезе од болница!

Познатиот српски музичар и член на жирикомисијата на „Ѕвездите на Гранд“, Ѓорге Давид излезе од болница после лавовската борба со коронавирусот. Рокерот болницата ја напушти со заштитна маса на лицето, како и ракавици на рацете. […]

Uncategorized

МАЛЕНКО: Цел живот ја “раниме” државата за “земај плата-клати врата” – Морав да ставам клуч на врата, а имам 7 вработени

Статус на Никола Маленко од Скопје, сопственик на игротека за деца, кој поради мерките кои се спроведуваат за превенција од Корона вирусот морал да ја затвори игротеката уште на 7 март оваа година: ,,Сакам да […]

Вести

За време на полициски час во Белград, мајка отишла на гробот на својот син и таму починала

Сузана Бојаниќ од Белград пред неколку дена и покрај полицискиот час отишла на гробот на својот син да се исплаче. Синот кој имал 11 пред две години си го одзел животот во својата соба, пишува […]

Uncategorized

Ни доаѓа голем празник – ВЛЕГУВАЊЕ НА ИСУС ХРИСТОС ВО ЕРУСАЛИМ: Еве што да направите да ви се исполни секоја желба!

Овој празник е подвижен празник. Зависи од тоа во кој ден ќе падне Велигден. Се слави секогаш во неделата пред Велигден, затоа што тоа е денот кога го доживуваме Христовото славно влегување во Ерусалим, градот […]

Uncategorized

Пред Велигден направете ги овие работи – среќата и љубовта ќе ве следат цела година

Православните верници нa 19 Април го празнуваат најголемиот празник Велигден. Со овој ден се поврзани многу обичаи и адети на македонската традиција. Старите верувале дека ноќта спроти Велигден треба да донесете вода од бунар или […]

Uncategorized

Секој ден јадел лук на празен желудник и еве што му се случило: Вистинско чудо!

Еден од најмоќните борци за вашето здравје, а неговото консумирање на празен стомак прави чуда за организмот какви што не би можеле да замислите… Лукот е моќен антибиотик и антиоксиданс, па така го штити вашиот […]

Uncategorized

До крајот на пролетта среќата ќе им го осветли патот на овие три знака

Овие три лика можат да се надеваат на неверојатна енергија и силни емоции, како и на ненадејни деловни пресврти. Водолија Подгответе се да направите нови познаници. Преку нив може да се сретнете деловни партнери кои […]

Живот

Ѓорѓе Давид за страшната борба со коронавирусот: Пред мене почина човек кој беше примен кога дојдов и јас

Познатиот рок пејач Ѓорѓе Давид веќе две недели се бори против коронависурот, откако на јавноста и соопшти дека е позитивен на Ковид 19, а се лекува на оделението за пулмологија на Клиничкиот центар во Србија. […]