Запишете го и чувајте го овој рецеп: Сварете банана, мед и вода и почекајте три дена

Лековитата крема од банани е одлично природно средство против кашлицата, чија ефикасност е проверена и во лекувањето на упорната кашлица и бронхитис.

Особено е делотворна кај децата, но и кај возрасните.

Loading...

Вкусна е, здрава, многу хранлива и благотворно делува на желудникот.

Ако вашето дете го мачи болното грло и кашлицата, задолжително пробајте да ја направите оваа чудесна крема!

Многу едноставно се подготвува.

Крема од банани против кашлица – рецепт:

Состојки:

-2 средни зрели банани

-2 лажици шеќер или мед

-400 милилитри зовриена вода

Начин на подготовка:

Излупете ги бананите. Добро изгмечете ги со вилушка или лажица, најдобро дрвена. Додадете го шеќерот и добро помешајте. Полијте ги со зовриената вода, поклопете ги и оставете да отстои 30 минути. Ако користите мед него додајте го на крајот, кога смесата ќе се олади. Смесата прецедете ја низ пластичка цедалка (не морате ако не сакате)

Секогаш загрејте ја смесата и конзумирајте ја 4 пати дневно (околу 100 милилитри). Секој ден направете нова доза – лесно е!

За неколку дена кашлицата ќе престане. Не ви требаат скапи лекови!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*