Секој ден јадел лук на празен желудник и еве што му се случило: Вистинско чудо!

Еден од најмоќните борци за вашето здравје, а неговото консумирање на празен стомак прави чуда за организмот какви што не би можеле да замислите…

Лукот е моќен антибиотик и антиоксиданс, па така го штити вашиот желудник од инфекции и болести. Треба да го изедеме пред да почнеме да јадеме нешто друго, за да нема ништо друго во желудникот што би ги мешало и асимилирало хранливи материи од лукот.

Здравствените придобивки од лукот се многубројни. За секој што се жали на висок крвен притисок, ова е најлесниот и најбезбеден начин да го задржи крвниот притисок под контрола. Најдобро од сè, е што го земате еднаш дневно и нема никакви несакани ефекти како што е случајот со разни лекови.

Воспаленијата од кој било вид можат да се спречат и излечат со лук. Оние кои страдаат од артритис можат да имаат неизмерна корист од лукот. Консумирањето лук на празен стомак не само што ќе ви помогне да се борите против симптомите на артритис, туку и против болката поврзана со тоа.

Оваа прекрасна билка ве чува подалеку од инфекција со габи, брадавици, бактерии и сите други бактериски инфекции. Во случај да сте веќе жртва на некои од овие инфекции, земајте лук еднаш дневно и ќе се чувствувате многу подобро за неколку дена.

Loading...

Слаб имунолошки систем денес е честа појава. Паѓањето на имунолошкиот систем честопати доведува до настинки, грип, алергии на носот и посериозни заболувања. Кога вашиот имунолошки систем е силен, тој е во состојба да ве заштити.

Лукот ви дава сила. Едно чешне лук има 12 мг калиум, 5 мг калциум и 100 сулфурни соединенија.
Лукот е многу корисен за белите дробови. Ќе ви помогне во превенција и третман на респираторните органи. Може дури и да спречи пневмонија, бронхитис, загушувања, кашлица и многу повеќе.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*