На 18 годишна возраст и е дијагностициран рак – го добила поради нешто што го прават сите жени барем еднаш во месецот

Кога минатата година Каролина Јаско стана мис на Илиноис, никој не знаеше низ што минува во нејзиниот живот.

Loading...

Во 2016 година, на само 18 години, на Каролини и беше дијагностициран меланом, еден вид рак на кожата додека беше во средно училиште.

Каролина рече дека случајно го открила кога забележала вертикална црна линија на својот нокт откако го отстранила гелот. Таа два пати месечно имала навика да става гел нокти.

За време на операцијата постоеше можност да и го ампутираат палецот, бидејќи лекарите не беа сигурни колку длабоко бил ракот. „За среќа, тие успеаја да ја симнат целата моја матрица за нокти. Немам никаков нокт на тој палец и никогаш нема да ми порасне, бидејќи тие ми ја отстранија матрицата”, вели Каролина.

„Доживеав многу различни чувства кога беше дијагностицирана болеста. Бев исплашена, збунета. Јас не мислам дека тоа можеше да ми се случи, па бев шокиран. Многу сум благодарна на моите доктори и на раната дијагноза, бидејќи тоа можеше да биде многу полошо, но јас имав среќа.“

https://www.instagram.com/p/BcKrkYjh5LH/?utm_source=ig_embed

Меланомот на Каролина веројатно бил генетски, сепак, лекарите ѝ рекоа дека УВ зраците го забрзале развојот на ракот.

Пред таа да стане Мис Илиноис, Каролина била свесна за нејзината лузна. „Ми беше срам бидејќи мислев дека луѓето го гледаат и дека тоа е нешто за што треба да се срамиш. Првата година по операцијата, носев завој секој пат кога излага во јавност, бидејќи не сакав некој да ме праша или да се вознемири кога ќе го види палецот. ”

View this post on Instagram

✨✨✨

A post shared by Karolina Jasko (@karolinajasko) on

Каролина има лузни на препоните, градите, грбот и рацете. Таа мораше да направи трансплантација на кожата од препонот за палецот двапати, а лузни на градите се поради нејзина биопсија. Како мерки на претпазливост, лекарите, исто така, отстранија кожа и на грбот, градите и рацете.

„Кога почнав да се чувствувам поудобно во мојата кожа и станав на Мис Илиноис, разговарав со моите родители и сите инволвирани во мојот живот, сфатив дека добив неверојатна можност. Го искористив мојот глас за да ја проширам свеста за опасностите од УВ ламбите и меланомот . ”

Каролина додаде: „Исто така сакав да им покажам на девојките дека мора да бидат безбедни во сопствената кожа, без оглед на нивните несовршености. Секој е убав на свој начин”.

Каролина сака да даде две совети за помладите девојки:

„Не заборавајте да се сакате. Без разлика дали имате лузна од несреќен случај или операција, или дури и дамка која не ви се допаѓа, без разлика колку се чувствувате непријатно и неизвесно … не! Нашите ‘несовршености’ се она што нè прави уникатни и не прават убави. Одете на дерматологот еднаш годишно , само проверете дали сте добро.“

„Ние сме многу изложени на сонцето, се заштитиме од примена на сончање . Избегнувајте УВ зраци во салонот за нокти што е можно повеќе.“

Извор: Telegraf.rs

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*