Uncategorized

ПОРАДИ КОРОНАТА – Лицата кои спаѓаат во оваа категорија, нема да можат да патуваат во странство?

Европскиот центар за превенција и контрола на болести (ЕЦДЦ) соопшти дека е потребно да се ограничи движењето на ранливите категории дури и кога ќе биде укината мерката за изолација. – Постојат различни групи кои коронавирусот […]

Uncategorized

Победила на Евровизија за Југославија и доживеала пекол- завршила во болница, а се повлекла од јавноста поради овој

Поранешната пејачка Емилија Кокиќ која во 1989 година поведи на Евровизија со песната „Rock me“ на Југославија и ја донесе првата и единствена победа . Таа денес живее сосема мирен живот, за разлика од минатото […]

Uncategorized

Уживајте уште 3 дена – По 25 АПРИЛ бура во животот на два хороскопски знаци

Двата хороскопски знаци кои ги очекува вистинска бура по 25 април се: Јарец Јарецот по 25 април нека внимава. Еден од колегите сериозно му е накострешен и ќе се потруди да му наштети. Лошите работи […]

Uncategorized

Mарио Илиоски: ПОЗИТИВЕН СУМ НА КОВИД-19, А НИКОГАШ НЕ ДОБИВ РЕЗУЛТАТ – 25 дена никој не се јави да праша дали сум жив

Физиотерапевтот Марио Илиоски кој е позитивен на коронавирус, преку статус на својот Фејсбук профил вели дека е дома од 28-ми март, а никогаш не добил никаква писмена потврда за резултатот. Илиоски е вработен во Институтот […]

Uncategorized

Докторката Жанг Џијан прва го откри коронавирусот: „Сѐ почна кога дојде жена со кашлица и проблеми со дишењето“

Докторката Жанг Џијан, која работи на одделението за респираторна и интензивна нега во болница во Вухан, се води како првиот доктор кој го открил новиот коронавирус. Таа за новинската агенција Синхуа опиша како изгледале првите […]

Uncategorized

(Видео) Чудо во Грција на Велики петок: Од лицето и телото на Иcyc Xpиcтoc течат kpвави капки

На социјалните мрежи вечерва масовно се споделува видео од црква во Атина, на кое од лицето, телото и крстот на Исус Христос течат kpвави капки. Според она што го пишуваат верници од различни краишта на […]

Uncategorized

Ако го има ова на вашето велигденско јајце ќе ве следи среќа цела година

Црвеното јајце е симбол на Велигден поради новиот живот, плодноста, компарацијата со Христовото воскреснување. Некои сметаат дека црвената е вистинската велигденска боја, но не случајно јајцата за Велигден се подготвуваат во повеќе бои. Освен што […]

Uncategorized

Амди Бајрам: Ја изгубив ногата, ама не и позитивниот дух!

Пратеникот и претседател на Сојузот на Ромите, Амди Бајрам (63), деновиве во домашна атмосфера закрепнува по ампутацијата на ногата. За ,,Фокус” во телефонски разговор раскажува дека операцијата се случила пред 15 дена, и како секој […]

Uncategorized

„Дишат како низ срчи“ – снимки од бели дробови на македонски пациенти заразени од коронавирус

„Викаат дека имаат срчи или како стакло да имаат во белите дробови“, вели пулмологот проф д-р Дејан Докиќ за „360 степени“ за македонските пациенти кои се заразени од вирусот Ковид-19 Македонија не ја одминаа најтешките […]

Uncategorized

Обичаи кои секој верник треба да ги знае – што се прави на Велики четврток

Според православниот календар, во понеделникот започна Страсната или Страдалната седмица, која ја симболизира последната седмица од земниот живот на Исус. Тоа е и последната недела од големите пости. Секој ден од оваа седмица на страдањата […]