Вести

Ако го забележите ОВА сигурно имате корона – еве како да разликувате настинка од вирус

Пулмологот и алергологот Бранимир Несторовиќ вели дека никој не знае колку корона вирусот бил во оптек додека Кинезите не го изолирале. „Ние овој вирус многу добро го познаваме, многу е сличен на вирусот од лилјаците. […]

Вести

Фармерите во Швајцарија прават огромни дупки во стомакот на кравите заради оваа чудна причина!

Дали некогаш сте посакале да ставите рака во стомакот на една крава? Ако одговорот е да, тогаш швајцарските фармери се оние кои можат да ви го овозможат тоа. Доколку некогаш видите голема дупка во стомакот […]

Вести

500 евра казна и одземање на возилото – немојте да го правите овој прекршок!

Доколку ја скршите наплатната рампа на патарина, полицијата трајно ќе ви го конфискува возилото. Покрај одземањето на возилото, ќе платите и глоба во износ од 500 евра. Оваа новина доаѓа со измените на Законот за […]

Вести

Почнаа да ги казнуваат Македонците со бугарски пасош – казните НЕ се воопшто мали!

Македонци со бугарско државјанство казнети по 10о0 лева Македонските граѓани Г.И. (50) и М.М. (54) се казнети од Окружниот суд во Ќустендил поради давање фалсификувани документи. Имено, тие сакале да го излажат Министерството за внатрешни […]

Вести

Таксист од Штип заразен со коронавирус – тешко е да се одреди колку долго е заболен

Таксист од Штип заразен со коронавирус – тешко е да се одреди колку долго е заболен” data-description=”Со симптоми, а потоа и потврден тест на Ковид 19 на Инфективното одделение во Клиничката болница во Штип е […]

Вести

Самсоненко го напушти ФК Вардар и го врати на Град Скопје!

Сергеј Самсоненко по ракометниот, од денеска повеќе не е прв човек ниту на фудбалскиот клуб Вардар, откако преку соопштение до јавноста обелодени дека управувањето со најтрофејниот македонски фудбалски колектив го враќа на Град Скопје. Соопштението […]

Вести

Владата ќе им дава пари за трошење на граѓаните – приоритет ќе имаат невработените

  Владата обезбедила 18 милиони евра, пари за поддршка на над 100 илјади граѓани, објави Алсат-М. Лицата кои ќе земат пари ќе мора да исполнуваат одредени услови, а приоритет секако ќе имаат невработените. Неофицијалните информации кои […]

Вести

Еве што нè чека по вакцината за корона – вирусот ќе го победиме, но има еден друг проблем…

Има сè повеќе докази дека пандемијата корона со себе влече една друга пандемија – отпорност на антибиотици. Иако коронавирусот е нова болест, податоците од некои области покажуваат дека дури 90 отсто од пациентите се лечат […]

Вести

Во Крива Паланка – Му пишале казна, а тој им го запалил полициското возило

Вчера во 11 часот во кривопаланечкото село Жидилово се одвивала вистинска драма откако полицајци запреле автомобил со кумановски регистарски ознаки, па откако му напишале казна на возачот поради неправилности на возилото, тој истурил бензин врз […]