Вести

Детали: Од наредна недела полицијата директно ќе казнува, нема негативни поени

Обврската за задолжително поседување зимска опрема во возилата, започнува да важи од 15 ноември, а ќе трае сѐ до 15 март следната година. Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата упати апел до возачите […]

Вести

Падна првиот снег на Балканот, веќе 4 сантимери бела прекривка, еве кога се очекува кај нас (ВИДЕО)

Необично топлата есен приврши овој викенд, а веќе температурите значително се намалија низ целиот Балкан. Првата снежна покривка падна во Хрватска, на Сљемен во Горски Котор, како и во Карловац и Дуга Реса. Снег врнеше […]

Вести

Многу малку луѓе ја знаат – Приказната за Зоран Заев и Фолк фест „Валандово“

ГО ЗНАЕТЕ ЛИ ЗАЕВ? Еве една вистинска приказна (од мнoгуте кои ги знам) за Зоран Заев! Дејствието на приказната се случува во Валандово, во еден мајски ден, пред десеттина години. Љубителите на новосоздадената македонска песна, […]

Вести

Познат идентитетот на брутално претепаното момче во Карпош – останува на лекување на неврохирургија

Во општина Карпош вчера попладнето момче било нокаутирано среде улица од засега непознат насилник кој веднаш го напуштил местото на настанот. Настанот се случил во близина на основното училиште „Вера Циривири Трена“ во општина Карпош, […]

Вести

Критична состојбата на 3 годишното дете кое падна откако се урнала тераса во Скопје

Се уште е критична состојбата на 3 годишното дете на Kарил кое пред два дена падна откако се урнала терасата од објектот каде живеело, пренесува „Канал 5“. Детето на терасата било заедно се неговиот 23 […]

Вести

Најнови детали за нападнатото момче во скопски Карпош

Нападнатото момче попладнево во скопски Карпош имало 19 години. Слободен печат јавува дека се работи за 19-годишниот Ф.В. кој брутално бил нападнат. – Околу 17.00 часот во СВР Скопје е пријавено дека на улицата „Шекспирова“ […]

Вести

Нападнатото момче во Карпош итно на Ургентен – Детали за состојбата

Во општина Карпош денеска во попладневните часови момче било нокаутирано среде улица од засега непознат насилник кој веднаш го напуштил местото на настанот. Настанот се случил во близина на основното училиште „Вера Циривири Трена“ во […]

Вести

Предупредување од светските метеоролозите: Студен бран пристигнува во Македонија – нѐ очекува пад на температурите

  Метеоролошкиот сервис „Severe Weather EU“ објави дека температурите наскоро ќе бидат значително под просекот за оваа доба од годината, затоа што пристигнува многу студен арктички бран. Како што пренесуваат хрватските медиуми, многу студен арктички […]

Вести

Балканот на „удар“ на циклонот Роберт- се подготвува силно невреме

Големо невреме во текот на претстојната ноќ ќе ги зафати државите од регионот поточно Словенија, Босна и Херцеговина, Хрватска како и делови од Србија, Црна Гора и Албанија, соопштува метеорологот Славчо Поповски. Сето ова е […]

Вести

УХМР со вонредни најави: Подгответе се за невреме

Нестабилно со повремени врнежи од дожд, што на места ќе бидат и над 20 литри на квадратен метар, најавуваат метеоролозите за денеска попладне и утре. Од УХМР информираат дека денеска попладне и утре под влијание […]