Вести

Коронавирусот не ги уништува само белите дробови – еве кој друг орган е на ‘удар’, дури и доколку претходно бил здрав…

Освен белите дробови, научниците во Америка утврдиле дека Ковид-19 може да предизвика и срцеви проблеми, дури и кај луѓето кои што претходно немале проблеми од тој вид. Исто така, научниците предупредиле дека коронавирусот може да […]

Вести

Путин го предупреди светот: „Штотуку ми се јави Трамп, мора да се подготвиме за тоа што доаѓа“

Претседателот на Русија Владимир Путин, порачал дека неговата земја успеала да го успори ширењето на коронавирусот, но дека треба да бидат подготвени во случај истото да се забрза. Тој исто така ги пофалил мерките за […]

Вести

Медицинска сестра тврди дека сите пациенти заразени со коронавирус кои ги примала имале еден симптом – може да се види во огледало

Една од медицинските сестри во болницата „Life Care Center“ во Киркланд, кој важи за жариште на епидемијата коронавирус во Вашинготн, Челси Ернест открила еден единствен и најважен симптом на Ковид-19 кој го забележала кај секој […]

Вести

Детали: Од наредна недела полицијата директно ќе казнува, нема негативни поени

Обврската за задолжително поседување зимска опрема во возилата, започнува да важи од 15 ноември, а ќе трае сѐ до 15 март следната година. Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата упати апел до возачите […]

Вести

Падна првиот снег на Балканот, веќе 4 сантимери бела прекривка, еве кога се очекува кај нас (ВИДЕО)

Необично топлата есен приврши овој викенд, а веќе температурите значително се намалија низ целиот Балкан. Првата снежна покривка падна во Хрватска, на Сљемен во Горски Котор, како и во Карловац и Дуга Реса. Снег врнеше […]

Вести

Многу малку луѓе ја знаат – Приказната за Зоран Заев и Фолк фест „Валандово“

ГО ЗНАЕТЕ ЛИ ЗАЕВ? Еве една вистинска приказна (од мнoгуте кои ги знам) за Зоран Заев! Дејствието на приказната се случува во Валандово, во еден мајски ден, пред десеттина години. Љубителите на новосоздадената македонска песна, […]

Вести

Познат идентитетот на брутално претепаното момче во Карпош – останува на лекување на неврохирургија

Во општина Карпош вчера попладнето момче било нокаутирано среде улица од засега непознат насилник кој веднаш го напуштил местото на настанот. Настанот се случил во близина на основното училиште „Вера Циривири Трена“ во општина Карпош, […]

Вести

Критична состојбата на 3 годишното дете кое падна откако се урнала тераса во Скопје

Се уште е критична состојбата на 3 годишното дете на Kарил кое пред два дена падна откако се урнала терасата од објектот каде живеело, пренесува „Канал 5“. Детето на терасата било заедно се неговиот 23 […]

Вести

Најнови детали за нападнатото момче во скопски Карпош

Нападнатото момче попладнево во скопски Карпош имало 19 години. Слободен печат јавува дека се работи за 19-годишниот Ф.В. кој брутално бил нападнат. – Околу 17.00 часот во СВР Скопје е пријавено дека на улицата „Шекспирова“ […]

Вести

Нападнатото момче во Карпош итно на Ургентен – Детали за состојбата

Во општина Карпош денеска во попладневните часови момче било нокаутирано среде улица од засега непознат насилник кој веднаш го напуштил местото на настанот. Настанот се случил во близина на основното училиште „Вера Циривири Трена“ во […]