Вести

Италија се соочува со огромен недостаток на сезонски работници

На Италија, каде што повеќе од една четвртина од вкупниот број на работници за берба се странци од Европската унија и земји надвор од Унијата, ѝ недостасуваат 250.000 сезонски работници поради рестриктивните мерки и забрана […]

Вести

Филипче: Со вирусов ќе живееме во целиот период кој е пред нас, нема да исчезне се додека не се измисли вакцина

Во текот на вчерашниот состанок разговаравме за олабавување на некои мерки, но денеска се финализира таа дискусија. Треба да се финализира целиот детален план и препораките за функционирање. Целокупниот материјал е спремен, но кога ќе […]

Вести

Полицискиот час ќе трае уште две недели – од идниот понеделник ќе започнува од 21 часот

Актуелниот полициски час ќе трае уште најмалку две недели, дознава Телма. Комисијата за заразни болести на Владата ѝ препорачала органичувањето на движењето  да продолжи да важи до 23-ти мај, а она што ќе се промени од […]

Вести

Повторно уапсено момчето со куче во полициски час ВИДЕО

Повторно уапсено момчето со куче во полициски час, но сега без својот миленик (ВИДЕО) Момчето што минатата недела беше уапсено кога го шета своето милениче денеска беше уапсен повторно како се движи за време на […]

Вести

Српскиот епидемиолог Кон ја oткри вистината: Вакцината најразвиените земји ќе ја направат за себе, а ние кога ќе дојдеме на ред

Српскиот епидемиолог Предраг Кон, во едмисија на утринската програма на Пинк Тв открил дтали во врска со пронаоѓањето на вакцина против коронавирусот, а еден детаљ ги шокирал сите. -Искуството со САРС од 2009 година покажа […]

Вести

Сведоштво на жената која ја пронајде Александра падната во провалија

Граѓани кои самоиницијативно организирале групи за потрага на исчезнатата 29-годишна Александра Скорниева ја пронашле утрово во провалија под мостот на браната на велешкото езеро Младост. Прва ја забележала велешанка која била дел од потрагата, која […]

Вести

Дури 3 пати се заразил со коронавирус – Овојслучај не престанува да ги мачи научниците!

Неодамнешниот случај кој е наведен во студијата која чека рецензија, зборува за 68-годишен маж од Кина кој уште два пати бил заразен по првобитното закрепнување од коронавирус. Мажот кој исто така имал срцеви проблеми, бил […]

Вести

ПАЦИЕНТИТЕ ЗАЗДРАВУВААТ ЗА НЕКОЛКУ ДЕНА: Американците го фалат својот лек за коронавирус

Пациентите кои го примиле експерименталниот лек „Ремдесивир“ закрепнале многу брзо од коронавирусот, а некои биле пуштени од болницата по неколку дена, објави порталот STAT News а пренесе Си-Ен-Ен. Станува збор за пациенти кои имале сериозни […]

Вести

На Велики петок избегнувајте лук – народни верувања во исчекување на Велигден

Велики петок е најтешкиот ден во годината, ден кога верниците се придржуваат до строг пост. За овој ден постојат многу обичаи а верниците овој ден го поминуваат во пост и тишина во исчекување на Велигден. […]