Живот

Старица од Скопје раскажува: Јас ги родив, ги чував, ги школував, кога требаше тие мене да ме чуваат ме оставија во дом за стари лица

Баба Олга од Скопје денеска живее во Дом за стари лица. Ја раскажува својата приказна како после толку годони се нашла таму. Таа сега има 80 години, а во домот е речиси пет години. Се […]

Живот

Убавата Ајшеѓул блескаше како невеста пред разводот со најпосакуваниот турски актер

Пред врската со Икер Калели, Бурчин беше во брак со популарниот Саваш или актерот Мурат Јулдерим. Убавата Ајшеѓул од хит серијата „Мојот син“, или позната како Бурчин Терзиоглу, неколку години беше во брак со популарниот […]

Живот

Оваа работа во Германија никој не сака да ја работи, а дневницата е 150 евра

Дневницата за берење аспарагус во Германија изнесува 150 евра, работниот ден трае од 8 до 10 часа, а вклучена е и пауза, додека неделите се неработни. На интернет форумите исто така се разменуваат информации за […]

Живот

Себични, нарцисоидни и безобразни: Ова се најлошите хороскопски знаци

Постојат хороскопски знаци кои се себични, мислат само на себе и не внимаваат како се однесуваат со луѓето. Прв на листата е Овенот кој секогаш избувнува, се однесува како дете, ако не добие нешто не […]

Живот

Славиме светец кој олеснува тешки маки и исполнува желби – само направете една работа

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 19 ноември. Денеска е Св. маченик Варлам и св. пророк Авдиј. Свети Варлам беше Антиохиец. Заради верата во Христос како Бог, беше изведен пред суд и мачен. […]

Живот

На нејзината свадба тој беше најтажен, најсреќен, најгорд, емотивен, расплакан, весел…Да тој е таткото на невестата!

Момчиња знајте, таа е неговата ПРИНЦЕЗА. Чувајте ја, штитете ја, сакајте ја и почитувајте ја. Еден ден можеби таа ќе ви подари ќерка и тогаш ќе ви стане јасно се, а во меѓувреме прочитајте што […]

Живот

Во светот има самo пет чудотворни икони, една е во Струмица!

Реки од народ секојдневно се слеваат во црквата Свети 15 Тивериополски маченици во Струмица. Една недела по пристигањето на чудотворната икона на Пресвета Богородица Скоропослушница од Света Гора, стотици верници секојдневно го посетуваат храмот во […]

Вести

ОВА МОРА ДА ГО ЗНАЕТЕ: Зошто уличните кучиња напаѓаат?

Пред да ги осудите животните, зошто малку не се свртите кон луѓето, кон вас самите? Дали вие нешто допринесувате за нив, за нивното однесување? Животинките се едноставно искрени и прилагодливи суштества. Подајте им рака, ќе […]

Живот

Ќерката на Аркан за прв пат прозборе во јавноста: Еве што кажа за Цеца

Ќерката на Аркан која до неговиот помен викендов ја немавме видено во јавност, Софија Ражнатовиќ, зборува за нејзиниот татко и односот со Цеца. 38-годишната Софија за прв пат прозборе за семејството. Таа за српскиот Курир […]