Живот

Видовитиот старец од Света Гора предупредува: Не правете го ова за да не ги проколнете децата!

Старецот Пајсие кој живеел на Света Гора укажува дека луѓето кои некои од родителите ги проколнал секогаш во животот настрадуваат. Немојте да дозволите нешто такво да се случи и со вашето дете па цел живот […]

Живот

Фото: Остана далеку од очите на јавноста – внуката на принцезата Дајана е нејзина копија

Кети Спенсер денес има 26. години, а сите ја паметат како внуката на принцезата Дајана. Таа неверојатно наликува на неа, а слични се и во карактерот, па така Кејти е позната по хуманитарната работа. Неа […]

Живот

Јавноста запрепастена – еве колку месечно заработува Јелена Карлеуша

Јелена Карлеуша тврди дека месечно заработува повеќе од нејзиниот сопруг, фудбалерот Душко Тошиќ, кој игра за турскиот фудбалски клуб Бешикташ. -Луѓе, јас заработувам повеќе од мојот Душко! И тоа месечно. Имам многу настапи, затоа и […]

Живот

НА ПОЛНОЌ ПОЧНУВА ДА СЕ СЛАВИ свети Ѓорѓија-Христовиот војник и штитеник на верата!

Православните верници денес го празнуваат посен свети Ѓорѓија.Овој ден, освен како семејна слава, се празнува и како именден и како слава на цели села и градови. Свети Великомаченик Георгиј Победоносец ( во народот познат како […]

Живот

Надуен стомак и гасови, сигурно имате покачено ниво на оваа бактерија

Према последните статистики и истражување, помеѓу 5 и 15 проценти од популацијата која се смета за здрава, е заразена со бактеријата Сибо. СИБО ја опишува големинтата на бактериите и работата во тенките црева.Концентацијатата на оваа […]

Живот

Ако сте нулта крвна група мора да внимавате – работи кои ќе ви го продолжат животот

Доколку припаѓате на нулта крвна група, вашето генетско наследство Ви нуди можност да бидете силни, продуктивни, да имате долг живот и да бидете оптимисти. Луѓето со нулта крвна група се подложни на деструктивно однесување кога […]

Живот

Најголема мистерија на картите: Зошто само кралот срце нема мустаќи

Во шпилот карти кралот срце е единствениот крал без мустаќи,а сега, зошто е тоа така постојат неколку теории. Најдобра теорија е дека кралот „херц“ е дизајниран според една поема. Беше еднаш еден крал… Англиската легенда […]

Живот

Денеска е Св. Екатерина – денес се моли оној кој сака да ја пронајде љубовта на својот живот

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 24 ноември. Денеска е Св. великомаченица Екатерина. Света Екатерина потекнуваше од царски род. Татко и умре наскоро по нејзиното раѓање, па така таа остана да живее со […]

Живот

Се подготвуваме за Свети Никола – доаѓа големиот празник

На 19 декември, православните верници во Македонија ја чествуваат најчестата слава во македонските домови, Свети Никола. Станува зборза посна слава па на трпезата ќе доминираат посна сарма, посно гравче, риба. Во народното паметење овој лик […]

Живот

Последните две цифри од вашиот датум на раѓање кријат тајна

Дали сте знаеле дека последните две цифри од вашиот датум на раѓање кријат тајна? Последните две цифри се многу важни, бидејќу укажуваат на пет основни елементи кои ги дефинираат повеќето случувања во вашиот живот. Според […]