Живот

Славиме светец кој олеснува тешки маки и исполнува желби – само направете една работа

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 19 ноември. Денеска е Св. маченик Варлам и св. пророк Авдиј. Свети Варлам беше Антиохиец. Заради верата во Христос како Бог, беше изведен пред суд и мачен. […]

Живот

На нејзината свадба тој беше најтажен, најсреќен, најгорд, емотивен, расплакан, весел…Да тој е таткото на невестата!

Момчиња знајте, таа е неговата ПРИНЦЕЗА. Чувајте ја, штитете ја, сакајте ја и почитувајте ја. Еден ден можеби таа ќе ви подари ќерка и тогаш ќе ви стане јасно се, а во меѓувреме прочитајте што […]

Живот

Во светот има самo пет чудотворни икони, една е во Струмица!

Реки од народ секојдневно се слеваат во црквата Свети 15 Тивериополски маченици во Струмица. Една недела по пристигањето на чудотворната икона на Пресвета Богородица Скоропослушница од Света Гора, стотици верници секојдневно го посетуваат храмот во […]

Вести

ОВА МОРА ДА ГО ЗНАЕТЕ: Зошто уличните кучиња напаѓаат?

Пред да ги осудите животните, зошто малку не се свртите кон луѓето, кон вас самите? Дали вие нешто допринесувате за нив, за нивното однесување? Животинките се едноставно искрени и прилагодливи суштества. Подајте им рака, ќе […]

Живот

Ќерката на Аркан за прв пат прозборе во јавноста: Еве што кажа за Цеца

Ќерката на Аркан која до неговиот помен викендов ја немавме видено во јавност, Софија Ражнатовиќ, зборува за нејзиниот татко и односот со Цеца. 38-годишната Софија за прв пат прозборе за семејството. Таа за српскиот Курир […]

Живот

Во недела ќе бидеме сведоци на Супер Месечина, а со овој едноставен ритуал можете да привлечете богатство

Тоа за што денес размислувате може и да се оствари.Кога е месечината полна се менува нејзината енергија и тогаш според законот на привлекување таа влијае врз зголемување на богатството. Месечината е небеско тело кое е […]