Uncategorized

ЧУДОТВОРНИ ВОДИ НА МАКЕДОНСКИТЕ МАНАСТИРИ: Лекуваат, подмладуваат, ја кршат несреќата…но не одете во вторник

Самовилските Води с. Зубовце Тесен црн пат под кој тече реката Пчиња, а на километар од изворот насекаде има обесени маици, панталони, чорапи, по голите гранки на дрвјата. Од двете страни на црниот угорничав пат […]

No Picture
Uncategorized

Еве чиј е гласот кој ги синхронизира Мемо и Џан во турската хит серија „Близнаци“

Секој работен ден на Сител телевизија имаме прилика да ја гледаме турската серија „Близнаци“. Близнаците Мемо и Џан се едни од главните актери во серијата. Во серијата „Близнаци“ станува збор за двајца браќа кои се […]

Вести

Еве што нè чека по вакцината за корона – вирусот ќе го победиме, но има еден друг проблем…

Има сè повеќе докази дека пандемијата корона со себе влече една друга пандемија – отпорност на антибиотици. Иако коронавирусот е нова болест, податоците од некои области покажуваат дека дури 90 отсто од пациентите се лечат […]

Вести

Во Крива Паланка – Му пишале казна, а тој им го запалил полициското возило

Вчера во 11 часот во кривопаланечкото село Жидилово се одвивала вистинска драма откако полицајци запреле автомобил со кумановски регистарски ознаки, па откако му напишале казна на возачот поради неправилности на возилото, тој истурил бензин врз […]

Живот

Српската манекенка минува низ пекол во Индија: “Тука полицијата не тепа и малтретира!”

Кога допатувала во Индија во обид да се посвети на медитација, Тања Дукиќ не била свесна за пеколот кој следувал. Поточно, српската манекенка поминала извесно време на западниот брег на Индија, Гоа, а по враќањето […]

Здравје

Германскиот вирологот Кристијан Дростен: „Доколку сте ја прележале оваа болест можеби сте имуни на Ковид-19“

Вирологот Кристијан Дростен и неговите колеги од берлинскиот Универзитет Charité, укажале на одредени претходни заболувања кои што можат да водат кон имунитет против коронавирусот. Тимот на научници под лидерство на вирологот Кристијан Дростен, дошле до […]

Живот

Еве ја скриената вила „Објект 99“ на Тито – малкумина знаат за подземниот, долг тунел…

Во салите за состаноци се воделе тајни разговори, а потоа сите присутни се опуштале со виски и цигара. Вилата имала куглана, сала за билјард, па дури и кино, а денес тој сјај на раскошното време […]

Живот

Ако носите крст на вашиот врат, тогаш потребно е да ги знаете овие работи

Носењето на крст е еден од најраспространетите ритуали за среќа и благосостојба, во христијанскиот свет. Крстот важи за најсилната амајлија за сите христијани, а вернците во цел свет го носат со надеж дека тој ќе […]

Uncategorized

Досега се нема појавено во јавност – Жељко Јоксимовиќ цел на татко му ФОТО

  Популарните браќа Жељко и Саша Јоксимовиќ ѝ се добро познати на јавноста. Постариот е популарен пејач, музичар и композитор, а помладиот актер и водител. Водителот Саша објави фотографија и од нивниот татко, на која […]

Uncategorized

Семејство со аутистично дете под страшна тортура од соседите – Нив им пречи и смеата на Лука

Ирена Николовска Ристановска, психолог во основното училиште с. Жван – Демир Хисар и претседател на здружението на психолози „Рилука“, Битола, како и сопруга и мајка на осумгодишниот Лука и четиригодишната Јована раскажува низ каква голгота […]