Живот

Доаѓа големиот празник Богородица – Што не смее да се прави тој ден

Православната Црква на 28 август го празнува земниот крај на Пресвета Богородица и Нејзината смрт ја нарекува „Успение“ – раскошен термин кој во себе ги соединува сонот, блаженството, мирот, спокојството и радоста. Од повеќето празници […]

Живот

Ако вечерва на небото го видите овој знак, замислете желба и ќе ви се исполни

Времето на маченичката с*рт на архиѓаконот на Римската црква Лаврентиј е годината 258. Во овој период христијаните во градот Рим се гонети особено жестоко, посебно епископите. Во текот на жестоките прогони во тоа време беше […]

Живот

Доаѓа празникот Успение на Пресвета Богородица – кажете ја оваа молитва за среќа

Православната Црква на 28 август го празнува земниот крај на Пресвета Богородица и Нејзината смрт ја нарекува „Успение“ – раскошен термин кој во себе ги соединува сонот, блаженството, мирот, спокојството и радоста. Самиот лик на […]

Вести

Подгответе се за силно невреме – УХМР со вонредна најава

Времето претпладне ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Во попладневните часови облачноста ќе се зголемува, особено во западните и северните делови на земјава, каде ќе има услови за нестабилна облачност […]

Живот

Беше најубавата жена во Југославија – денеска уште поубава и позгодна

Тијана Стајшиќ беше Мис на Југославија во 2002 година, а денес изгледа уште поубаво и посексапилно. Таа на Мис на светот го зазема 6-то место, а денес изгледа навистина поинаку. Тоа е резултат на бројните […]

Хороскоп

При крајот на август ОВИЕ 3 хороскопски знаци ќе бидат МАГНЕТ за пари!

Скорпија Сонцето во вашето поле на финансии делува во насока на одлична заработка. При крајот од овој месец ќе имате неколку предизвици кои продолжуваат уште од почетокот на месецот. Новите деловни можности овој пат се […]

Живот

Повеќе открива отколку што покрива – Карлеуша во минијатурно бикини

Јелена Карлеуша во моментов е на гости кај директорот на „Гранд“ Саша Поповиќ и неговата сопруга Сузана Јовановиќ во Опатија, и со фотографии и снимки од минута во минута покажува колку ужива во нивната вила […]

Вести

Вонредна најава: Утре доаѓа силно невреме

Од утре до вторник под влијание на топла воздушна маса продолжува топлото време, но во попладневните часови се очекува зголемување на облачноста и локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Синоптичарите најавуваат локално поинтензивни процеси […]

Живот

За плодност и проблеми во бракот: Ноќта меѓу 6 и 7 август преспијте во црквата „Света Ана“ во Маловишта

Место каде душата може да го најде својот мир и спокој, место каде птиците посилно пеат, место каде секој може да си ги пронајде своите мисли длабоко во себе, чудотворната моќ на ова место секој […]

Живот

Карлеуша бесна – „Јас не сум учителка во вашата општина, мојот живот никогаш нема да го разберете“

Јелена Карлеуша имаше настап овој викенд во Црна Гора каде се појави во провокативен костим кој повеќе открива него покрива. На многумина овој стајлинг не им се допадна, па пејачката веднаш им возврати во нејзин […]