Живот

Надуен стомак и гасови, сигурно имате покачено ниво на оваа бактерија

Према последните статистики и истражување, помеѓу 5 и 15 проценти од популацијата која се смета за здрава, е заразена со бактеријата Сибо. СИБО ја опишува големинтата на бактериите и работата во тенките црева.Концентацијатата на оваа […]

Живот

Ако сте нулта крвна група мора да внимавате – работи кои ќе ви го продолжат животот

Доколку припаѓате на нулта крвна група, вашето генетско наследство Ви нуди можност да бидете силни, продуктивни, да имате долг живот и да бидете оптимисти. Луѓето со нулта крвна група се подложни на деструктивно однесување кога […]

Живот

Најголема мистерија на картите: Зошто само кралот срце нема мустаќи

Во шпилот карти кралот срце е единствениот крал без мустаќи,а сега, зошто е тоа така постојат неколку теории. Најдобра теорија е дека кралот „херц“ е дизајниран според една поема. Беше еднаш еден крал… Англиската легенда […]

Живот

Денеска е Св. Екатерина – денес се моли оној кој сака да ја пронајде љубовта на својот живот

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 24 ноември. Денеска е Св. великомаченица Екатерина. Света Екатерина потекнуваше од царски род. Татко и умре наскоро по нејзиното раѓање, па така таа остана да живее со […]

Живот

Се подготвуваме за Свети Никола – доаѓа големиот празник

На 19 декември, православните верници во Македонија ја чествуваат најчестата слава во македонските домови, Свети Никола. Станува зборза посна слава па на трпезата ќе доминираат посна сарма, посно гравче, риба. Во народното паметење овој лик […]

Живот

Последните две цифри од вашиот датум на раѓање кријат тајна

Дали сте знаеле дека последните две цифри од вашиот датум на раѓање кријат тајна? Последните две цифри се многу важни, бидејќу укажуваат на пет основни елементи кои ги дефинираат повеќето случувања во вашиот живот. Според […]

Живот

Знаете ли зошто на бројот 5 на далечинскиот управувач има две точки?

На копчето со број пет се наоѓаат две мали точки. Дали сте го забележале тоа? Дали некогаш сте се запрашале зошто се наоѓаат тука? Одговорот е: поради лицата со оштетен вид. Овие точки на слабовидните […]

Живот

ГАЛЕРИЈА: Ѕирнете во уникатниот дом на новинарката Ивона Талевска

Новинарката Ивона Талевска најчесто ја гледаме во деловно издание како професионално ги извршува своите работни обврски. Сепак сега ќе имате можност да ја запознаете од еден поинаков аспект. На момент преку емисијата ВИП сезона на […]

Живот

Ана Николиќ за првпат ја покажа ќеркичката Тара (фото)

Пејачката Ана Николиќ која се породи пред четири месеци и на свет ја донесе ќерката Тара, не одолеа да се пофали со нејзиниот стајлинг на социјалните мрежи. Имено, таа на Инстаграм објави фотографија од својата […]